Kumandalı Kapı

Fabrika kapı sistemlerinde en çok tercih edilen endüstriyel kombinasyon kapılardır. Peki, kombinasyon kapısı nedir? Seksiyonel kapı sistemi özellikle fabrikanın giriş-çıkış, yükleme ve boşaltma işlemlerini kolay, hızlı ve güvenli bir şekilde yapabilmesi için kullanılmaktadır. Bu kapılar fabrikada çok sayıda yükleme ve boşaltma hizmeti gerçekleştirmekte, bu da efor ve zamandan tasarruf sağlamakta, aynı zamanda çok dayanıklı ve diğer kapı türlerinde de kullanılabilmektedir.

 

Merkezi Kilit Nedir?

Merkezi kilit, kapıların ve bagajın kilitlenmesini ve kilidinin açılmasını sağlar. Sistem, bir kapı kilidi veya uzaktan kumanda ile etkinleştirilir. Uzaktan kumandalı araba anahtarı, bu işlemin araca bire bir dokunmaya gerek kalmadan gerçekleştirilmesini sağlar. Bazı araç anahtarları, kilit üzerinde genel kilitleme veya kilit açma sağlamak için aracın tek bir kilidine entegre edilmiştir. Merkezi kilitleme sistemine sahip araçlarda genellikle yalnızca bir kilit bulunur.

Araçta belirli bir mesafeye yerleştirilmiş bir tanımlama sistemi yardımıyla kızılötesi teknolojiyi kullanan kilit sistemi, kızılötesi alıcıyı algılayarak kilitleme işlemini gerçekleştirir. Uzaktan kumandalı kilit sisteminde bu işlem aynı şekilde ve belli bir mesafeden yapılabilmektedir. Ayrıca açılabilir tavandaki elektronik pencere ve uzaktan kumanda ile de çalıştırılabilir.

 

Kumandalı Kapı Merkezi Kilitler Yapıyoruz!

Uzaktan kumanda, mevcut düğmeler aracılığıyla işlem sağladığından, pil değiştirilmeye çalışılırken işlem tekrar gerçekleştirilebilir. Bu işlem, kontak anahtarının yuvaya sokulması ve bir kilit açma adımı gerçekleştirilmesi ile gerçekleştirilir. Merkezi kilit sistemi, aracın içinden de uygulanabilir. Bunu yapmak için, kolu içeriden çekerek, kilidi açarak ve iterek merkezi kilidi etkinleştirebilirsiniz.

 

Merkezi Kilit Sistemi Bilgileri

Çoğu araç modelinde görünür bir kilit yoktur ve merkezi kilit sistemine bir düğme ile ulaşılabilir. Bazı modellerde, belirli bir hız sınırı aşıldığında, merkezi kilit işlevi otomatik olarak etkinleştirilecektir. Bu noktada bir trafik sinyalinde dururken kapının dışarıdan açılamaması ve hoş olmayan bir durumla karşılaşması durumunun önüne geçilmesi arzu edilmektedir.

Kontak anahtarını çıkararak veya kapı kollarından birini içeri doğru çekerek kilidi açın. Bir kaza durumunda aracın merkezi kilidi çarpışma sensörü tarafından otomatik olarak açılır. Genellikle, merkezi kilit sistemi bir hırsızlık önleyici kilide bağlanır. Merkezi kilit ve hırsızlık önleyici kilit etkinleştirildiğinde veya devre dışı bırakıldığında, aracın modeline göre sesli bir sinyal, uyarı ışığı veya ön ışık verilecektir.

 

Uzaktan Kumandalı Kapı Sistemleri

Anahtarsız giriş, otomatik erişim veya kartlı erişim sistemlerinin ortak bir özelliği; bunun nedeni, bu sistemlerin anahtarlar dışında başka yöntemlerle yönlendirilmesidir. Bu uzaktan kumandalı kapı kilidi, en yeni nesil anahtarsız sistemlerden biridir. Sadece uzaktan kumanda ile cep telefonu, şifre kartı, şifre veya parmak izi ile kilit açma gibi birden fazla seçenek sunamaz. Uzaktan kumandalı kapı kilidi modelinde kullanılan kontroller, kilide özel bir frekansla özel bir sinyal gönderilerek açılır.

Bu kilitlerdeki elektronik donanım, sinyali aldıktan sonra kilit mekanizmasını doğrulayacak ve etkinleştirecektir. Sistem başka bir sinyale göre hareket etmez, bu teşebbüs durumunda savunma pozisyonundadır. Uzaktan kumandaya ek olarak, sistemi açmanın başka yolları da olabilir. Ürünü satın alırken firmamızın internet adresinden seçmiş olduğunuz modele göre; tipini şifre paneli veya parmak izi okuyucu paneli üzerinden de seçebilirsiniz.

 

Seksiyonel Kapı Çalışma Şekli

Kombine kapı sistemi üretiminde çelik sandviç paneller, galvaniz saclar, poliüretan, ray sistemleri ve rulmanlar kullanılmaktadır. Bu malzemelerin birleşimi sayesinde, kombinasyon kapı ortamda ses ve ısı yalıtımı sağlar, dayanıklı bir yapı sağlar. Kapıya farklı renkler uygulanabilir. Kapı genellikle çatıya paralel olarak açılır ve alanı daraltmaz. Bu sayede yükleme ve boşaltma araçları kolaylıkla girip çıkabilmektedir.

Kombine kapı sisteminde kapı açıklığı fotoelektrik hücre, manuel zincir tipi, düğme, radar veya uzaktan kumandaya göre ayarlanabilir. Arıza meydana geldiğinde kapının düşmesini engelleyen emniyet mekanizması bulunmaktadır. Elektrik kesintisi durumunda kapı manuel yöntemler kullanılarak manuel olarak açılıp kapatılabilir.

 

Alüminyum Seksiyonel Kapı Sistemleri

Seksiyonel kapılar da alüminyum veya organik cam malzemeler kullanılarak tasarlanabilir. Alüminyum kombinasyon kapı oldukça ilgi görmüş ve şeffaf görünümü daha ihtişamlı bir yapı sağlamaktadır. Bu modeller, büyük şirketler için ilk tercihtir ve diğer kombine kapılar kadar dayanıklıdır. Firmamız Doğsan Tel olarak, endüstriyel kombine kapı sistemlerinin kalitesinden ödün vermeyerek size en uygun ölçü ve görünümü sağlar.